Banki dość chętnie udzielają emerytom krótkoterminowych kredytów gotówkowych. A czy emeryt może liczyć na kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne są długoterminowymi kredytami, spłacanymi nawet przez 35 lat. Są drogie, a warunki ich udzielania dość rygorystyczne. Poza tym od stycznia 2015 roku obowiązkowy wkład własny wynosi już 10 proc. Nie każdego stać na taki kredyt, nawet jeżeli ubezpieczy brakujący wkład własny. Brakujący wkład własny można oczywiście dofinansować z dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, ale program ten nie dotyczy seniorów. O taki kredyt mogą starać się jedynie osoby do 35 roku życia.
Kredyty hipoteczne cieszą się stałym zainteresowaniem klientów, ponieważ tylko za nie możliwy jest zakup mieszkania czy budowa domu. Za własną gotówkę takie zamierzenia inwestycyjne są raczej niemożliwe; stać na nie niewiele osób. Jeszcze do niedawna najkorzystniejszymi kredytami hipotecznymi były kredyty walutowe, ze szczególnym wskazaniem na kredyty w szwajcarskiej walucie. Kryzys jednak sprawił, że kredyty we frankach szwajcarskich stały się najgorszymi kredytami z uwagi na wysoki kurs franka szwajcarskiego. Kredytobiorcy, którzy kiedyś się na nie zdecydowali, mają teraz duże problemy z ich spłacaniem. Teraz banki już nie udzielają kredytów walutowych.
O kredyty hipoteczne mogą starać się wszyscy, którzy spełniają warunki bankowe. Emeryci są bardzo mile widziani jako kredytobiorcy w bankach z uwagi na rzetelność w spłacaniu swoich zobowiązań oraz finansową stabilność. Seniorzy wprawdzie nie są już osobami aktywnymi zawodowo, ale mają stały dochód w postaci emerytury, a wiec dla banków są wypłacalnymi klientami – ale tylko w przypadku krótkoterminowych kredytów gotówkowych.
Banki udzielą emerytom kredytów hipotecznych, ale raczej będą to kredyty o odwróconej hipotece. Odwrócona hipoteka to transakcja wiązana: emeryt pobiera z banku określone pieniądze, a w zamian przepisuje bankowi jako zabezpieczenie własne mieszkanie lub dom. W przypadku śmierci emeryta bank sprzedaje dom i po rozliczeniu tej transakcji ewentualne nadwyżki przekazuje spadkobiercom.
Nie oznacza to, że emeryt w ogóle nie może starać się o kredyt hipoteczny. Może, jeżeli spełnia wszystkie warunki bankowe, jego sytuacja finansowa jest stabilna i na wysokim poziomie, dostarczy wszystkie wymagane dokumenty oraz ubezpieczy kredyt na wypadek śmierci. W tym przypadku ważny jest wiek ubiegającego się o kredyt hipoteczny emeryta. Im jest niższy, tym większe są jego szanse. Jednocześnie emeryci muszą się liczyć z faktem, że termin spłaty kredytu nie będzie dłuższy niż 10–20 lat.