Spis treści
Znane jest powiedzenie, że małżeństwa są pierwszą przyczyną rozwodu. Niestety w Polsce i na całym świecie coraz więcej osób ma za sobą jedno lub więcej nieudanych małżeństw. Rozwód nie należy do najłatwiejszych momentów w życiu człowieka, głownie z konieczności podziału majątku, dlatego też coraz więcej par podpisuje przed ślubem intercyzę.
Podpisanie intercyzy to pomysł, na który decyduje się coraz więcej młodych małżeństw. Czy taka decyzja jest jednak dobra w każdym przypadku?
Czym właściwie jest intercyza?
Umowa majątkowa małżeńska, potocznie zwana intercyzą, to umowa prawna podpisywana przez pary przed zawarciem związku małżeńskiego. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona za zadanie określić stan majątku osób zawierających małżeństwo oraz to, w jaki sposób będą one gromadziły majątek w przyszłości.
W polskim prawie osoby po zwarciu małżeństwa posiadają wspólnotę majątkową, co znaczy, że gromadzony majątek jest własnością obu małżonków. Po podpisaniu intercyzy małżonkowie posiadają rozdzielność majątkową, a ich wypracowane zyski lub zakupione towary trafiają na osobnej puli. W sytuacji rozwodu nie muszą dzielić dobytku, ponieważ przez cały czas związku posiadają swoje indywidualne majątki.
Zalety i wady intercyzy
Wiele osób, słysząc o intercyzie, często się oburza, ponieważ uważa, że intercyza jest bardzo dobrym rozwiązaniem jedynie w sytuacji, kiedy oboje małżonków pracują zawodowo – każdy otrzymuje wypłatę na swoje konto.
A co się dzieje w sytuacji, kiedy tylko jedna osoba jest czynna zawodowo, a druga zajmuje się domem? W tym przypadku jedna osoba się bogaci i zwiększa swój majątek na własnym koncie, a druga nie ma żadnych dochodów. Sytuacja ta wydaję się bardzo krzywdząca dla osoby zajmującej się domem i wychowaniem dzieci, a nie pracą zawodową, ponieważ w sytuacji rozwodu tylko jej współmałżonek ma stworzone odpowiednie zaplecze finansowe. Pomimo dużego nakładu swojej pracy w wykonywanej w domu, nie dysponuje żadnymi środkami. Problem może rozwiązać modyfikacja intercyzy, a mianowicie ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.
Trzeba również pamiętać, że po podpisaniu intercyzy małżonek nie odpowiada za zobowiązania drugiej osoby. Jest to korzystne w przypadku zaciągania kredytów i związanych z nimi zobowiązań.